تبلیغات
اداره ورزش و جوانان شهرستان خواف - تنفس در ورزش
اداره ورزش و جوانان شهرستان خواف
پنجشنبه 11 مهر 1392 :: نویسنده : عکاس: ورزش خواف - کرامت

تنفس در ورزش و اطلاعاتی در این زمینه

جهت کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید .. با تشکر
تنفس در ورزش
گرچه توانایی تنفسی در فعالیتهای سرعتی اهمیت زیادی ندارد ، اما ارزش تنفس در جهت بازدهی هرچه بیشتر انسان در فعالیتهای مقاومتی حیاتی است. زیرا پاره ای از خصوصیات و نقش تنفسی در فعالیتهای ورزشی را مورد بحث قرار می دهیم.
مصرف اکسیژن بطور عادی در یک مرد جوان و بالغ در حالت استراحت ، حدود 250 میلی لیتر در دقیقه است ، ولی تحت شرایط فیزیکی شدید در یک مرد غیرورزشکار 3600 و در مرد ورزشکار حدود 4000 و در یک دونده ماراتون نزدیک به 5100 میلی لیتر در دقیقه می باشد. در حقیقت در فعالیتهای ورزشی شدید ، تهویه ریوی و مصرف اکسیژن تا 20 برابر حالت استراحت ، افزایش می‌یابند.
در شرایط ورزشی شدید تهویه ریوی حدود 100 الی 110لیتر در دقیقه و حداکثر ظرفیت تنفسی (Maximal Breathing Capacity) 150 الی 170 لیتر در دقیقه است ، یعنی حداکثر ظرفیت تنفسی 50 درصد بیشتر از تهویه ریوی واقعی در حالت فوق است. بطور وضوح این برتری بصورت یک ذخیره قابل دسترس در موارد خاصی مثل ورزش در ارتفاعات بالا ، ورزش در هوای خیلی گرم و یا در اختلالات دستگاه تنفسی بکار می‌آید.
نکته قابل اهمیت این است که دستگاه تنفس به تنهایی یک عامل محدودکننده ، از نظر رسیدن اکسیژن کافی به عضلات در سیستم آئروبیک نیست ، بلکه قابلیت قلب ، در پمپ خون حاوی اکسیژن به عضلات ، اهمیت بیشتری دارد.

 

 

 

 

 


 

نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ

جستجو


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید